29
Юли 2024
Статията е част от поредицата: „Високата скорост – убиец на пътя“. Вижте още: Шофьорски навици, които вредят на автомобила.
Има причина да се стремите да прекрачите границите в машини, които избягват всякакво подобие на практичност за чисто, неподправено удоволствие от шофирането. Може би е изненада, но оказва се това е свързано с човешката еволюция.
Какво ни кара да натискаме газта?
Повечето от нас познават чувството свързано с поведение на целенасочено търсене на силни усещания. Независимо дали става въпрос за спускане по планински склон с велосипед, екстремен спорт или рязко ускоряване в кола. Подобни дейности ни позволяват да изпитаме удоволствие, с еуфоричен прилив, който може да стане пристрастяващ. Тръпката и страхът вървят ръка за ръка, а в центъра на страха са неестествени телесни усещания, като свободно падане в небето. Всичко в тези поведения подсказва на мозъка, че нещо не е наред.
Когато изпитваме тръпка или страх, тялото ни осигурява огромно изхвърляне на адреналин, както и освобождаване на ендорфини и допамин. Това е известно като реакция „бягай или се бори“, която е била ключова за оцеляването на нашите предци от хищници – помага им да поддържат сетивата си на изострени, а мускулите в максимална готовност.
Разбира се, ако някога сте били преследвани от мечка, вие също бихте имали реакция „бягай или се бори“. Днес обаче този процес се задейства от умишлени дейности, които произвеждат същия ефект, чрез поредица от химични реакции в тялото.
Защитната реакция
След като вече знаем за химичните процеси в мозъка, трябва да разберем другия ключов елемент на поведението, търсещо силни усещания – защитната реакция. Целта на реакцията „бягай или се бори“ е да се избегне сериозна опасност и възможна смърт. Тогава се трансформират естествените способности в почти свръхчовешки. Като хора обикновено избягваме дейности, които ще ни изложат на истинска вреда, като гмуркане от висока скала.
При бързото шофиране, скачане с парашут, екстремни спортове и дори филми на ужасите – в основата на всички тях е предизвикване на усещането за непосредствена опасност, което обаче се случва в контролирана, обезопасена среда. Например при скачането от самолет има парашут и резервен парашут! Така че се чувствате достатъчно сигурни, за да се включите в потенциално опасната дейност! Така се стига до следната закономерност:
Дозиране на адреналин = пристрастяване към опасността/скоростта
Какво означава „дозиране на адреналин“?
Понеделник сутринта е, вие сте на път за работа с вашия миниван. (Да, миниван.) Чакате да се включите в движението по главен път и когато се появява такава възможност, изведнъж усещате нужда от скорост. Натискате рязко газта. Чувства се добре? Това се нарича дозиране на адреналин.
Едно от хубавите неща в шофирането, стига да се извършва разумно и безопасно е, че можете да внесете малки частици заредено с адреналин забавление в ежедневието си, без да се налага да прибягвате до поведение, което може да ви изложи на сериозен риск. Отново – стига да не прекрачите границата! Дозирането на адреналин е свързано с това да изпитате тези моменти, да се почувствате малко по-живи, защото сте оцелели от карането. Това поведение носи интензивни телесни усещания, заедно със също толкова интензивна награда. Затова харесваме високата скорост, но как да не се пристрастим – в следваща наша статия.
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пунктът за Периодични технически прегледи в СБА Младост, не работи до 12.09.2024 г. (вкл.).
СБА клон гр. Перник, няма да работи от 9 до 13.09.2024 г. (вкл.).
Фокусът тази година е върху пътната безопасност около училищата и се провежда в 27 страни от Европа, Близкия изток и Африка.