07
Октомври 2016
Асеновата крепост е място, което всеки българин трябва да посети поне веднъж в живота си, защото носи величието на Втората българска държава и на един от най-славните наши предводители – цар Иван Асен ІІ.
Избирайки този маршрут, всеки ще открие по нещо за себе си: история, култура, прекрасни природни забележителности, съчетани разбира се с някои дребни удоволствия за душата като местните малки кръчмички с домашна храна или скара.
[caption id="attachment_5640" align="alignleft" width="418"]Крепостта е разположена на близо 170 км от София и на около 2 км от Асеновград. Месец септември е идеалното време да я посетите, преди да са завалели дъждовете и да е паднал снегът. Ако пък сте решили да посетите Кръстова гора, възползвайте се от момента и разширете вашия маршрут с посещение до историческото място.
Дотам се стига за малко повече от два часа от столицата. Пътува се по магистрала „Тракия”, на отбивката за Пловдив напускате аутобана и поемате към града под тепетата. Минава се по околовръстното шосе, без да влизате вътре в града, а после – към Асеновград. Няма как да подминете крепостта - отклонението за нея е в самото начало на пътя Асеновград-Смолян и е указано с табели.
Любителите на пешеходните преходи пък могат да оставят автомобила си в самото начало на пътя и да продължат на собствен ход. Паркинг има при самата крепост - вдясно от църквата. А може да удължите прехода като тръгнете пеш от Асеновград, като при този вариант удължавате пътя си с половин час.
[caption id="attachment_5642" align="alignleft" width="585"]Малко известен факт е, че Асеновата крепост е било древно селище с името „Петрич“ (от гръцкото „петрос” - скала, камък). Славният български владетел Иван Асен ІІ я доизгражда, а народната памет започва да я свързва с царя и в историята остава с неговото име. За ролята му в превръщането на едно селище в могъщ административен център свидетелства и надпис от онова време, изсечен върху скала на входа: "В лето 6739/1231/, индикт 4, от Бога въздигнатий цар Асен на българи, гърци и други страни постави Алекси севаста и изгради този град."
[caption id="attachment_5644" align="alignleft" width="265"]Влюбеният в Родопите голям наш писател Николай Хайтов с право определя крепостта като „величава, чутна в миналото твърдина, от която еднакво са се възхищавали и защитници, и врагове“.
Крепостта се намира на повече от сто метра височина над река Асеница. Разположението й и начинът, по който е била укрепена, я правели изключително трудна за превземане от враговете. Най-забележителна е двуетажната крепостна черква „Света Богородица Петричка“. През 1991 г. е била напълно реставрирана и днес тя се издига в автентичен вид сред останките от миналото. Черквата е действащ храм и посреща всяка година хиляди посетители от цял свят.
Освен нея може да видите основите на крепостните стени, както и тези на феодален замък с 30 помещения и няколко водохранилища, което доказва колко напред в развитието си е била за времето си българската държава.
В последните години цялата крепост бе реставрирана - направена бе бетонна пътека с парапет и стълби. Докато туристът се разхожда по пътеката, ще види най-различни макети на стенобойни и защитни машини. И за малки, и за големи сред най-голямата атракция е телескопът, с който може да се наблюдава безплатно Асеновград и спиращата дъха панорама към Родопите.
Асеновата крепост е част от 100-те национални туристически обекта. Тя е част и от културния маршрут "Родопската Света гора". В него са включени още намиращите се в околностите на Асеновград пет манастира, 33 църкви (14 в самия град) и над 40 параклиса. Точно заради това Асеновград е наричан още Малкия Йерусалим.
Маршрут: София-Асеновград-Асеновата крепост-София Общо километри: около 340 км в двете посоки Среден разход на гориво:7 л/100 км. Общо литри бензин: 23 л-24 л Цена: близо 47 лв. автор: Ваня ГеоргиеваКатегории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пунктът на "Технотест" АД извършва прегледи на членове и абонати на СБА, като партньор на Съюза.
Тази година домакин на финала на кампанията беше гр. Кюстендил, където сили премериха 20 финалисти.
Когато говорим за пътния травматизъм задължително трябва да споменем и крайния резултат, който се изразява в пътнотранспортни наранявания и последствия.