+359-2-9357935
info@uab.org
  • flagBG
    • flagEN
  • Вход
logo
  • Новини
  • Членство
  • Абонамент
  • Пътна обстановка
  • Услуги
    • Членство и абонамент
    • Пътна помощ
    • Технически прегледи
    • Застраховане
    • Учебна дейност
    • Допълнително обучение
    • Международни документи
  • За членове
    • Подновяване на карта
    • Активиране на карта
    • Проверка на карта
    • Отстъпки
    • Често задавани въпроси
  • Контакти
Fia
ARC

27

Април 2020

4645

Отговорът на управляващите: По-строги наказания за шофиране след употреба на наркотици

Закони СБА

По-строги наказания за шофиране след употреба на наркотици

Катастрофата, в която загина журналистът Милен Цветков, предизвика сериозна обществена реакция. Не закъсня и отговорът на управляващите и днес от ГЕРБ обявиха какви промени предвиждат в Наказателния кодекс и Закона за движение по пътищата.

Част от предложенията за промяна в НК ще бъдат по-строги наказания за шофиране след употреба на наркотични вещества и увеличаване на минималната граница на наказанията за причиняване на смърт при констатиране на подобна употреба.

Към момента наказанието при причиняване на смърт, вследствие на употреба на наркотично вещество, е от 3 до 15 години. Предложението на ГЕРБ е да се завиши минимумът и той да стане 5 г. В особено тежки случаи шофьорите да бъдат лишавани от свобода от 6 до 20 г.

ГЕРБ ще поискат също промяна на Закона за движение по пътищата, като при отказ да бъде даден кръвен тест, регистрацията на превозното средство да се прекрати за до пет години. 

Предвижда се още при шофиране след употреба на наркотици, но без произшествие, наказанието да стане от 1 до 5 години затвор за първи случай и от 2 до 6 г. за втори. Глобата да бъде от 1000 до 5000 лева при първи случай и от 2 000 до 10 000 лева при повторно нарушение. Напомняме, че досега наказанието при констатирано първо нарушение е от 1 до 3 години лишаване от свобода. 




Категории

СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуване

Последни публикации

09.02.2026
Автомобилният пазар в България и ефектът на еврото - първа част

Продажбите на нови коли в България отбелязват силен ръст, който значително превишава средния за Европейския съюз

28.01.2026
Автомобилната 2025 година: куриози, хибриден ренесанс и...

Любопитните факти от 2025 г. показват един свят на контрасти. Правим обзор на най-забележителните, иновативни и забавни факти от глобалната автомобилна сцена.

19.01.2026
Нов ГТП пункт на територията на гр. София

Пунктът на "Митака сървиз" ЕООД (Субару сервиз) извършва прегледи на членове и абонати на СБА, като партньор на Съюза.

 

За нас


СБА е член на Международната автомобилна федерация ФИА още от създаването си, като от 1992 г. е пълноправен член и на Европейската организация за Пътна помощ – ARC Europe.


logo

Контакти


  • София, 1000, пл. “Позитано” № 3
  • info@uab.org
  • (+359) 2 935 79 35
  • (+359) 2 981 61 51

 


  • Начало
  • Пътна помощ
  • Технически прегледи
  • Застраховане
  • Учебна дейност
  • Общи условия
  • Декларация информационна сигурност НСПП
  • Образци на искания от субектите на данни
  • Пътна обстановка
  • Членство
  • Активиране на карта
  • Проверка на карта
  • Отстъпки
  • Често задавани въпроси
  • Контакти
  • Уведомление за поверително третиране
  • Политика за защита на личните данни
  • Отчети
© 1998 - 2026 All rights reserved | Съюз на българските автомобилисти | powered by: www.btisoft.com

Вход за потребители

Разбрах
Използваме cookies в нашия уебсайт, за да поддържаме техническите характеристики, които подобряват работа с потребителите. Използваме и средства за анализ (Google Analytics, HubSpot).
Продължавайки да използвате нашия сайт се съгласявате с нашата политика за cookies.