+359-2-9357935
info@uab.org
  • flagBG
    • flagEN
  • Вход
logo
  • Новини
  • Членство
  • Абонамент
  • Пътна обстановка
  • Услуги
    • Членство и абонамент
    • Пътна помощ
    • Технически прегледи
    • Застраховане
    • Учебна дейност
    • Допълнително обучение
    • Международни документи
  • За членове
    • Подновяване на карта
    • Активиране на карта
    • Проверка на карта
    • Отстъпки
    • Често задавани въпроси
  • Контакти
Fia
ARC

11

Май 2015

4424

Българско приложение ни казва къде по пътя има дупки

СБА СБА

В центъра на София, на ул. "Княз Борис I", на която има два кратера. Те носят името на приложение за смартфони, което беше измислено от няколко студенти от Софийския университет. Те взеха първа награда за това приложение в конкурс, който търсеше най-интересните и авангардни идеи. Станислав, Христо и Ангел получили задача да направят програма за обработка на огромно количество данни. Сетили се, че в столичния Студентски град дупките все още са повече от заведенията. Затова, заедно с колегата си Милан Миланов, разработили приложение за смартфони, което маркира и посочва дупките на пътя. „Искаме гражданите да са активни и слагайки приложението на телефоните си да могат да генерират по картата на България дупките, които са по нашите пътища, и общините да видят този проблем”, разказа Христо. Приложението за дупки на пътя "Кратер" е работещ прототип. Всеки смартфон с Android може да го използва, а скоро ще бъде съвместим и с други операционни системи. Решихме да тестваме приложението "Кратер" по една от улиците в Студентски град. То показва къде точно на картата се отбелязват неравностите. Тази информация я събираме на сървър и можем впоследствие да я използваме, за да предоставим информация на шофьорите за предстоящи неравности по пътя”, обясни Стефан. "Кратер" работи автоматично - тоест, реагира на дупките и записва данните за тях там, където се движите. Развитието на проекта "Кратер" може да следите на официалния му сайт KRATER.IO. източник: btvnovinite.bg


Категории

СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуване

Последни публикации

29.08.2025
Злополука с пътник в колата – има ли обезщетение? (част 1)

В статията ще разгледаме една особеност при възникване на пътен инцидент - ако се случи така, че пътник да пострада.

22.08.2025
УСПЕШНА ПОДГОТОВКА ЗА ЕВРОПЕЙСКИЯ ШАМПИОНАТ

На проведения в периода 11 - 15.08 лагер в гр. Берковица, беше определен състава на отбора на СБА за Европейския шампионат на ФИА през м. септември.

20.08.2025
Наказания в Югоизточна Европа, след причинена смърт на пътя

Какви са наказанията за водачи на МПС, причинили смърт в някои от съседните на България страни?

 

За нас


СБА е член на Международната автомобилна федерация ФИА още от създаването си, като от 1992 г. е пълноправен член и на Европейската организация за Пътна помощ – ARC Europe.


logo

Контакти


  • София, 1000, пл. “Позитано” № 3
  • info@uab.org
  • (+359) 2 935 79 35
  • (+359) 2 981 61 51

 


  • Начало
  • Пътна помощ
  • Технически прегледи
  • Застраховане
  • Учебна дейност
  • Общи условия
  • Декларация информационна сигурност НСПП
  • Образци на искания от субектите на данни
  • Пътна обстановка
  • Членство
  • Активиране на карта
  • Проверка на карта
  • Отстъпки
  • Често задавани въпроси
  • Контакти
  • Уведомление за поверително третиране
  • Политика за защита на личните данни
  • Отчети
© 1998 - 2025 All rights reserved | Съюз на българските автомобилисти | powered by: www.btisoft.com

Вход за потребители

Разбрах
Използваме cookies в нашия уебсайт, за да поддържаме техническите характеристики, които подобряват работа с потребителите. Използваме и средства за анализ (Google Analytics, HubSpot).
Продължавайки да използвате нашия сайт се съгласявате с нашата политика за cookies.