+359-2-9357935
info@uab.org
  • flagBG
    • flagEN
  • Вход
logo
  • Новини
  • Членство
  • Абонамент
  • Пътна обстановка
  • Услуги
    • Членство и абонамент
    • Пътна помощ
    • Технически прегледи
    • Застраховане
    • Учебна дейност
    • Допълнително обучение
    • Международни документи
  • За членове
    • Подновяване на карта
    • Активиране на карта
    • Проверка на карта
    • Отстъпки
    • Често задавани въпроси
  • Контакти
Fia
ARC

24

Ноември 2015

6023

След винетките поскъпва и Гражданската отговорност

СБА СБА

След драстичното увеличение на цената на винетките с 45% шофьорите ги очаква пореден шок. От Нова година се очаква да поскъпне и задължителната застраховка „Гражданска отговорност”. Повишението ще бъде минимално - между 2 и 5 процента, прогнозираха от бранша. Други експерти обаче очакват скок от поне 7%, а дори и с 30 на сто. Цената на полицата на един автомобил с мощност 1200 кубика е около 160 лв. Ако се сбъднат очакванията за минимален скок, шофьорите няма и да усетят по-високата цена. При  варианта за 30-процентен скок цената ще надхвърли 200 лв. Причината за увеличението на „Гражданската отговорност” са заложените промени в застрахователния кодекс, свързани с повишението на лимитите на отговорност, тоест с изплащането на обезщетения. В момента в закона максимумът при смърт на човек е 1 млн. лева, но през октомври на първо четене парламентът одобри десетократно по-висок лимит - 10 млн. лева. Друг фактор е това, че в „Гражданската отговорност“ вече ще се включва сертификатът „Зелена карта“, който се изисква при пътуване извън ЕС. Така полицата ще важи не само за България и страните от Евросъюза, но и за държавите, членуващи в системата „Зелена карта“. Сега „Гражданската отговорност” важи във ЕС, всички държави от Европейското икономическо пространство, Андора, Сърбия и Швейцария без да е необходимо издаване на „Зелена карта“ За всички останали държави като Турция, Македония, Русия, Молдова, Украйна и др. е необходима „ЗЕЛЕНА КАРТА“. При лошите шофьори може да има допълнително оскъпяване, ако са извършвали нарушения и е било теглено от застраховката им за покриването на чужди щети. Това е т.нар. система „бонус–малус“. Гражданите трябва да знаят, че в момента има компании, които предлагат застраховки с начална дата на действие след три месеца. Тоест, ако сега сключите „Гражданска отговорност” по актуалните в момента цени, полицата ще влезе в сила от февруари догодина. Междувременно неправителствени организации възроптаха срещу приетата на първо четете от парламента промяна в Кодекса за застраховането, която забранява сключването на „Гражданска отговорност” онлайн. Те посочиха, че това е практика в 27 държави от ЕС, а идеята да се забрани у нас бе обвързана с лобистки интереси. Според тях стикерът за удостоверяване на наличието на застраховка бил излишен, тъй като след въвеждането на „електронна полица“ информацията за всяка една застраховка може да се намери в регистъра на Гаранционния фонд. Ползвателите на застрахователни услуги заплащат ежегодно между 7 млн. и 10 млн. лв. за един ненужен документ със спорна доказателствена сила, посочиха неотдавна в отворено писмо неправителствените организации. Вече стартира подписка срещу забраната за онлайн застраховане и срещу запазването на стикера като неделима част от застраховката „Гражданска отговорност”, съобщиха от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. автор: Ваня Георгиева


Категории

СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуване

Последни публикации

10.09.2025
СБА Карнобат няма да работи 15.09.2025 до 26.09.2025г.

СБА клон гр. Карнобат, няма да работи 15.09.2025 до 26.09.2025г. (вкл.)

09.09.2025
СБА Троян няма да работи от 9 до 12.09.2025 г.

СБА клон гр. Троян, няма да работи от 9 до 12.09.2025 г. (вкл.).

09.09.2025
ГТП в СБА Овча купел временно не работят

Двете линии за ГТП прегледи в СБА Овча купел, временно не работят.

 

За нас


СБА е член на Международната автомобилна федерация ФИА още от създаването си, като от 1992 г. е пълноправен член и на Европейската организация за Пътна помощ – ARC Europe.


logo

Контакти


  • София, 1000, пл. “Позитано” № 3
  • info@uab.org
  • (+359) 2 935 79 35
  • (+359) 2 981 61 51

 


  • Начало
  • Пътна помощ
  • Технически прегледи
  • Застраховане
  • Учебна дейност
  • Общи условия
  • Декларация информационна сигурност НСПП
  • Образци на искания от субектите на данни
  • Пътна обстановка
  • Членство
  • Активиране на карта
  • Проверка на карта
  • Отстъпки
  • Често задавани въпроси
  • Контакти
  • Уведомление за поверително третиране
  • Политика за защита на личните данни
  • Отчети
© 1998 - 2025 All rights reserved | Съюз на българските автомобилисти | powered by: www.btisoft.com

Вход за потребители

Разбрах
Използваме cookies в нашия уебсайт, за да поддържаме техническите характеристики, които подобряват работа с потребителите. Използваме и средства за анализ (Google Analytics, HubSpot).
Продължавайки да използвате нашия сайт се съгласявате с нашата политика за cookies.