+359-2-9357935
info@uab.org
  • flagBG
    • flagEN
  • Вход
logo
  • Новини
  • Членство
  • Абонамент
  • Пътна обстановка
  • Услуги
    • Членство и абонамент
    • Пътна помощ
    • Технически прегледи
    • Застраховане
    • Учебна дейност
    • Допълнително обучение
    • Международни документи
  • За членове
    • Подновяване на карта
    • Активиране на карта
    • Проверка на карта
    • Отстъпки
    • Често задавани въпроси
  • Контакти
Fia
ARC

16

Декември 2015

5282

КАТ ще заличава служебно регистрации на автомобили без Гражданска отговорност

СБА СБА

Пътна полиция ще заличава служебно регистрациите на автомобилите, които нямат сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. Това е една от промените в Кодекса на застраховането, която ще се гласува на второ четене в парламента. „Гаранционният фонд ще изпраща списък с автомобилите, които нямат „Гражданска отговорност“,  и МВР ще заличава тези автомобили служебно“,  обясни депутатът Делян Добрев пред репортери. Народните представители ще предложат последващата регистрация отново да става по служебен път от страна на КАТ, след като собственикът сключи застраховка. Възстановяването на регистрацията трябва да бъде в съвсем кратки срокове, добави Добрев. Мотивите на МВР да иска автоматично прекратяване на регистрацията при липсата на „Гражданска отговорност“ се състои в това, че у нас има над 100 хиляди автомобила, които се регистрират у нас, но се карат в Румъния. Това се прави, защото данъците в България са по-ниски. Собствениците обаче не сключват  такава  застраховка и когато има инцидент с такъв автомобил, Гаранционният фонд у нас изплаща обезщетенията, обясни Делян Добрев. „Гражданска отговорност не се сключва на 1 януари, а всеки я сключва тогава, когато изтече предходната. Стартът на застраховката обикновено съвпада с датата на купуване на автомобила, т.е. началото на застраховката може да бъде всеки един ден от годината. В този смисъл Гаранционният фонд периодично ще прави проверка на автомобилите, които са с изтекла застраховка „Гражданска отговорност“ и ще изпраща тази информация в МВР.“, посочи Добрев. Той добави, че застраховките „Гражданска отговорност“ и „Каско“ ще могат да се сключват и онлайн. автор: Ваня Георгиева


Категории

СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуване

Последни публикации

16.06.2026
Владимир Господинов е новият Най-добър млад шофьор на България 2026!



На 13 юни 2026 г. се проведе финалът на „Най-добър млад шофьор на България“ 2026 г.

10.06.2026
Икономически и социални ползи от притежаването на лично МПС

През май FIA публикува резултатите от нов доклад, подкрепен от фондацията на FIA, разкриващ икономическите и обществените ползи от личните превозни средства.

04.06.2026
Ръководството на СБА посети Загреб по случай 120 години HAK

Делегация на СБА, водена от председателя  - инж. Емил Панчев, взе участие в отпразнуването на 120-годишнината на Хърватския автомобилен клуб (HAK) в Загреб на 3 юни 2026.

 

За нас


СБА е член на Международната автомобилна федерация ФИА още от създаването си, като от 1992 г. е пълноправен член и на Европейската организация за Пътна помощ – ARC Europe.


logo

Контакти


  • София, 1000, пл. “Позитано” № 3
  • info@uab.org
  • (+359) 2 935 79 35
  • (+359) 2 981 61 51

 


  • Начало
  • Пътна помощ
  • Технически прегледи
  • Застраховане
  • Учебна дейност
  • Общи условия
  • Декларация информационна сигурност НСПП
  • Образци на искания от субектите на данни
  • Пътна обстановка
  • Членство
  • Активиране на карта
  • Проверка на карта
  • Отстъпки
  • Често задавани въпроси
  • Контакти
  • Уведомление за поверително третиране
  • Политика за защита на личните данни
  • Отчети
© 1998 - 2026 All rights reserved | Съюз на българските автомобилисти | powered by: www.btisoft.com

Вход за потребители

Разбрах
Използваме cookies в нашия уебсайт, за да поддържаме техническите характеристики, които подобряват работа с потребителите. Използваме и средства за анализ (Google Analytics, HubSpot).
Продължавайки да използвате нашия сайт се съгласявате с нашата политика за cookies.