07
Февруари 2020
Независимо дали в Европейският съюз или в държава извън ЕС - където и да ви отведе следващото пътуване с кола или мотоциклет, най-добре е да се информирате предварително за съществуващите правила за пътни такси. Нарушенията могат да струват много скъпо. Глобите достигат до 800 евро – сума, която би могла да причини неприятна дупка в семейния бюджет.
Автомагистрали и магистрали, мостове или тунели, градски пътни такси или екологични зони – в различните държави съществуват множество различни разпоредби за таксите и винетките и не винаги е лесно човек да се ориентира и да планира собственото си пътуване.
Освен полезен за туристите, този материал ще ви помогне да сравните съществуващата система в България с тази в другите държави. От миналата година у нас се предлагат електронни винетки за МПС до 3,5 т, а до 1 март тази година пък трябва да стартира и тол системата за тежкотоварния транспорт.
Планирате пътуване до Австрия, Швейцария, Чехия, Словения, Румъния или Турция и имате нужда от една или повече винетки?
С малки изключения, в Австрия магистралите и автострадите подлежат на таксуване. За някои участъци като автобани Brenner, Tauern и Pyhrn, както и тунел Арлберг и тунел Karawanken, се таксува специална пътна такса (цифрова маршрутна такса), независимо от винетката. Винетката за моторни превозни средства до 3,5 т се предлага както в цифров вид, така и като класически стикер и може да бъде за период на валидност 10 дни, 2 месеца или 1 година.
Таксата по пътищата на Швейцария зависи от теглото на автомобила. По магистралите и всички национални пътища с бели и зелени табели винетката е задължителна за всички моторни превозни средства и ремаркета до 3,5 тона. Превозни средства над 3,5 тона бруто тегло на превозните средства трябва да плащат данък за тежко превозно средство по всички пътища. Има и редица платени тунели и товари на автомобили. Винетката е валидна общо 14 месеца. Винетка за Швейцария може да закупите предварително от СБА - научете повече тук.
В Чехия, с малки изключения, изискването за стикери за пътни такси се прилага за всички моторни превозни средства до 3,5 тона бруто тегло на превозните средства по магистрали и маркирани скоростни линии. Винетките не са необходими за ремаркета, които се теглят от тези превозни средства - всичко, което има значение тук, е общото тегло на теглещото превозно средство. За превозни средства над 3,5 тона се начислява такса, зависима от маршрута. Табелата за регистрация трябва да бъде въведена и в двете части на винетката. Едната част е залепена от вътрешната страна на предното стъкло, така че да е ясно видима, другата трябва да се показва по време на проверки. Чешки винетки може да закупите предварително от СБА - научете повече тук.
Ако шофирате по пътищата на Словения, определено е по-удачно да закупите стикер, преди да влезете в страната, защото всеки, който пътува по маршрути, изискващи винетка, ще плати изключително високи глоби между 300 и 800 евро, дори ако неволно е допуснал да няма такава. Използването на всички магистрали и скоростни пътища се заплаща за превозни средства до 3,5 тона бруто тегло на превозното средство. За превозни средства над 3,5 т има такса, според маршрута. Има и алтернативни пътища, но те удължават времето и могат да объркат шофьора.
Националната пътна мрежа на Румъния подлежи на такси за моторни превозни средства, с изключение на мотоциклети. Изисква се електронната винетка. Ремаркетата не се таксуват отделно. При електронната винетка данните за превозното средство и периодът на валидност се записват в базата данни. Купувачът получава само разписка за платената сума, която трябва да пази до изтичане валидността на винетката.
Превозните средства се наблюдават по платените пътища с мобилни и фиксирани камери. Т. нар. "Rovinieta" се продава на гранични пунктове и бензиностанции, както и онлайн. Има винетки с продължителност 1 ден, 7 дни, 30 дни, 90 дни, 12 месеца. На пропускателния пункт Дунав на мост Калафат (RO) - Видин (BG) има други тарифи.
В Турция всички магистрали, тунелът под Босфора и двата моста на Босфора в Истанбул към Азия (на изток) са обект на такси. Тол таксата за магистрала се изчислява в зависимост от маршрута. Предлагат се две електронни системи.
HGS – това е предплатена карта, подходяща за туристи. Има два вида: лепяща лента HGS за предното стъкло и HGS карта за поставяне на арматурното табло.
И двете са налични в пощенските станции, в зоните за почивка на магистралите и на някои бензиностанции Shell, където могат да се презареждат. HGS картата обаче е по-малко налична.
Системата OGS работи чрез предавател, инсталиран в автомобила, който може да се ползва само с банкова сметка в Турция. Подходящ е за местния и търговски трафик.
Полезна информация за всички държави в Европа ще откриете ТУК
По материали от ADAC
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
Пунктът на "Технотест" АД извършва прегледи на членове и абонати на СБА, като партньор на Съюза.
Тази година домакин на финала на кампанията беше гр. Кюстендил, където сили премериха 20 финалисти.
Когато говорим за пътния травматизъм задължително трябва да споменем и крайния резултат, който се изразява в пътнотранспортни наранявания и последствия.