21
Август 2024
Да бъдете правоспособен водач е хубаво нещо. Имате свободата да се качите в колата и да шофирате където и когато пожелаете. Нещото, за което трябва да внимавате обаче, е да не станете самонадеяни зад волана и да оставите нормите да се изплъзнат от ръцете и контрола ви. Едно от най-честите нарушения на автомобилистите в цялата страна е превишената скорост.
Може да бъде много изкушаващо, когато закъснявате или сте в раздразнително настроение, да натиснете по-силно педала на газта и да превишите ограничението на скоростта. Този привидно малък жест може бързо да излезе извън контрол. За съжаление примери много, но ще споменем само един – катастрофата от бул. Сливница, при която загинаха Явор и Ани, защото един младеж закъсняваше да се прибере у дома.
Тук посочваме полезни съвети, които ще ви помогнат да спрете да карате с превишена скорост и да бъдете страхотен шофьор – за пример и на децата си.
Следете скоростомера
Това трябва да е добре формиран навик или подсъзнателен рефлекс, но се уверете, че когато шофирате, държите под око скоростомера. Не става дума да се взирате в него, докато не постигнете правилната, безопасна скорост – очите трябва да са насочени към пътя! Няма нищо лошо обаче в това да хвърляте крадливи погледи към скоростомера, за да сте сигурни, че се движите с безопасна скорост. Ако сте млад шофьор изградете рутина да следите показанията на скоростомера докато не стане част от втората ви природа.
Станете господар на времето
Често основна причина хората да бързат е, че закъсняват и трябва да наваксат времето. Въпросът е обаче защо всички останали на пътя трябва да бъдат изложени на риск, защото не сте успели да разпределите времето си правилно?
За всеки е ясно, че е изнервящо да се озовете в задръстване или да се тътрите зад бавен автобус, когато бързате за някъде. Това обаче не е основателно оправдание и не ви позволява да бъдете заплаха за живота, здравето и имуществото на останалите участници на пътя. Шофирането с превишена скорост може да доведе до други лоши навици, като ненужно спиране и натискане на клаксона, което на практика също е в нарушение на действащото законодателство:
Чл. 30. Използването на звуков сигнал в населените места е забранено, освен за предотвратяване на пътнотранспортно произшествие.
Според експертите и автомобилни инструкторите бибиткането, допълнително стресира шофьорите. По-този начин се увеличава възможността за нарушения и катастрофи.
Бързото шофиране се възприема като много агресивно и не е редно да се отнасяме по този начин към другите шофьори. Може да се определи и като нарушаване на обществения ред, тъй като де факто нарушавате установения ред по отворените за движение обществени пътища. Решението? Дайте си достатъчно време, за да стигнете там, където трябва. А когато се случи да закъснявате, приемете го и също приемете, че това не е проблем на всички останали, нито са ви виновни, нито пък длъжни. Ако времето ви е толкова важно, организирайте го по-добре! И не на последно място, ако вие закъснявате с 15 мин., а приблизително толкова е и времето, нужно да се измине разстоянието до желаната дестинация, то със сигурност няма да пристигнете навреме, независимо колко бързате.
Оставете круиз контрола да свърши работата
Ако вашият автомобил е оборудван със система за круиз контрол, възползвайте се максимално от нея! Стига да е безопасно да го направите, след като достигнете желаната скорост, оставете колата да поеме. Това трябва да ви позволи да поддържате стабилно темпо, което съответства на ограничението на скоростта на пътя, по който се движите.
Статията е част от поредицата: „Високата скорост – убиец на пътя“. Следва продължение!
Категории
СБАПътна безопасностКампанииЗастрахованеФИАЛюбопитноПриложно колоезденеЗакониПътна полицияИАААКазусиСъветиСБА в медиитеПозицииТехнологииТест драйвАвтомобилиПътуванеПоследни публикации
СБА Перник няма да работи от 9 до 17.12.2024 г. (вкл.).
Съюзът на българските автомобилисти в партньорство със ЗД „ДЗИ“, проведе дискусия на тема “Опасното поведение на водачите и безопасността на пътя”.
За 30 пореден път стартира кампанията по пътна безопасност "Акция Зима".